Najznámejšie pohony hodiniek

Pohon hodiniek

Pohon hodiniek zohráva pri ich kúpe pomerne zásadnú úlohu najmä pri tých náročnejších zákazníkoch. Na výber máte v zásade tri možnosti, automatický pohon, ručný mechanický pohon a napokon najrozšírenejší typ pohonu quartz. Nazrime teda do puzdra pod ciferník, predstavíme vám najznámejšie pohony hodiniek a ich špecifické vlastnosti.

Obsah článku

Hodinky udržiavajte čisté

Náš prehľad nemôžeme začať inak ako najznámejším a najrozšírenejším pohonom, ktorý v 80-tych rokoch minulého storočia spôsobil v segmente náramkových hodiniek doslova revolúciu. Reč bude pohone typu quartz s elektromotorčekom, ktorý je dnes súčasťou veľkej väčšiny bežne dostupných hodiniek.

Najväčšími výhodami quartz strojčekov je ich cenová dostupnosť a relatívne vysoká presnosť. Na pohon využívaniu batériu, netreba ich teda vôbec naťahovať ani sa nijak starať o údržbu strojčeka. V priebehu rokov dochádzalo k zdokonaľovaniu quartz hodinie, zvyšovala sa presnosť, zmenšovali sa rozmery a tiež sa predlžovala výdrž na batériu. Aj medzi quartz strojčekmi však existujú rozdiely.

Veľká časť výrobcov využíva quartz strojčeky ETA švajčiarskej výroby. Značky ako Seiko či Citizen sa však rozhodli ísť vlastnou cestou a ich strojčeky si nachádzajú miesto aj v hodinkách iných výrobcov. Značka Seiko patrí medzi priekopníkov kinetického a solárneho pohonu.

Kinetický a solárny pohon quartz strojčekov

Seiko vo vybraných modeloch svojich hodiniek ponúka strojčeky Seiko Kinetic. Ide o quartz strojček s nabíjateľnou batériou, ktorá sa nabíja pri pohybe ruky. Seiko Solar je zas označenie pre quartz strojčeky s dobíjaním, ktoré zabezpečuje solárny článok. S podobným typom pohonu prišiel aj japonský výrobca Citizen.

Pohon Citizen Eco-Drive vyniká svojou prepracovanosťou a inovatívnosťou. Hlavným cieľom tohto pohonu je využiť nevyčerpateľný zdroj energie. Ide o svetlo či už v podobe slnečného žiarenia, alebo umelého osvetlenia. Základným prvkom pohonu Citizen Eco Drive sú solárne absorpčné články, ktoré sú umiestnené vo vnútri puzdra hodiniek. Tieto solárne články ukryté v číselníku premieňajú svetelnú energiu a posielajú ju do akumulátora. Batériu v hodinkách teda nie je potrebné tak často meniť, čo má význam nielen z pohľadu komfortu ale aj ekológie.

Strojček s automatickým pohonom

Hodinky s automatickým strojčekom sa vyznačujú spravidla o niečo vyššou cenovkou. Strojček hodiniek je poháňaný natiahnutou pružinou. Takéto hodinky sa dobíjajú kineticky, teda pri nosení pohybom ruky. Hodinky s automatickým strojčekom teda nepotrebujú na svoj chod žiadnu batériu. Výdrž doplna natiahnutých hodiniek sa spravidla pohybuje okolo 2-3 dní, pri drahších modeloch môžete ale počítať aj s výdržou okolo týždňa.

Hodinky s automatickým strojčekom sú veľmi vyhľadávané najmä medzi náročnejšími zákazníkmi. Celý rad výrobcov navyše hodinky s automatickým strojčekom vyrába s presklenou spodnou časťou puzdra, vďaka čomu môžete strojček obdivovať.

Mechanický strojček

Na záver sme si nechali mechanický strojček, ktorý je tomu automatickému veľmi podobný. Odlišuje sa však tým, že sa nenabíja kineticky, ale výlučne naťahovaním pomocou korunky hodiniek.

Pri výbere hodiniek sa teda určite oplatí zaujímať o typ pohonu a použitý strojček. Kvalitný strojček v hodinkách je zárukou spoľahlivého fungovania a dlhej životnosti.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top